Kawy afrykańskie, dobry wybór dla miłośników owocowych smaków

Kawy afrykańskie, dobry wybór dla miłośników owocowych smaków

Ojczyzną kawy jest Etiopia, kraj, z którego pochodzą także dziś szczególnie cenione odmiany kawowych ziaren. Większość kaw dostępnych na rynku polskim, tak świeżo palonych, jak i tych przeznaczonych dla masowego konsumenta, pochodzi jednak z Brazylii, Kolumbii i Ameryki Środkowej. Mniej znane kawy afrykańskie znacznie różnią się od nich profilem smakowym.

Jak smakują kawy z Afryki?

W kawach z Afryki dominują aromaty owocowe, zdarzają się także kwiatowe. Różnią się więc one od kaw amerykańskich, do których jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni – w kawach takich dominują aromaty czekolady i orzechów. Kawy afrykańskie cechuje lekkie body – są one bardzo delikatne, niekiedy wydają się „wodniste”. Sprawia to, że nie są najlepszym wyborem do kaw mlecznych (cappuccino, macchiato). Kawy mleczne potrzebują pewnej wyrazistości, której nadaje im doza goryczki. Kawa z Etiopii i Kenii odznacza się też bardzo wysoką kwasowością. Nie jest to więc dobry wybór dla początkujących miłośników świeżo palonej kawy, przyzwyczajonych do bardziej zrównoważonych kaw z Ameryki Południowej.

Rodzaje kaw afrykańskich

Kawy kenijskie

Kawa z Kenii to zawsze wysoka kwasowość – warto się jednak do niej przyzwyczaić ze względu na ciekawy profil smakowy. W smaku kaw kenijskich dominują porzeczki, truskawki i maliny – są to więc silne, pełne świeżości aromaty owocowe. Zdarzają się również kawy określane jako „winne”. W kenijskich uprawach kawowca dominują duże plantacje. Wprowadza się też nowoczesne odmiany, nie zawsze lubiane przez smakoszy – należą do nich SL28, SL34, K7 i Ruiru 11. Już same nazwy wskazują, że odmiany te odległe są od tradycji. Zapewnia to jednak kawowym ziarnom stabilność i jednolitość smaku.

Kawy etiopskie

Kawy etiopskie występują tak w obróbce mokrej (młyny kawowe powstające przy górskich rzekach i strumieniach), jak i w obróbce naturalnej (kawa suszona na słońcu). Bardziej tradycyjna jest obróbka naturalna, dzięki której powstaje kawa o wyrazistym, „dojrzałym” profilu smakowym. W odróżnieniu od Kenii, w Etiopii dominują niewielkie plantacje, często o bardzo małej, kilkuhektarowej powierzchni. Występują tu tradycyjne, trudne do klasyfikacji i mało znane odmiany kawowca – określa się je jako odmiany heirloom. Także w kawach etiopskich dominują smaki owocowe, są to jednak głównie owoce pestkowe – brzoskwinia i śliwka, niekiedy też pieczone jabłko. Najlepsze etiopskie kawy, rosnące w najwyższych partiach gór, cechują się subtelnymi aromatami białych kwiatów, np. lilii, bzu i jaśminu.

Kawy z Tanzanii, Rwandy i Burundi

Kawę arabica uprawia się również w Tanzanii, Rwandzie i Burundi. W smaku i sposobie produkcji jest ona bardzo podobna do kawy kenijskiej. Uprawa kawy jest tu jednak mniej rozwinięta, przez co, mimo dobrych warunków naturalnych, kawa nie jest tak wysokiej jakości, jak w Kenii. Kawa z Tanzanii to jednak często dobra, a przy tym tania alternatywa dla droższych kaw z Kenii lub Etiopii.

Afrykańska robusta

Równikowa zachodnia i środkowa Afryka nie ma odpowiednich warunków naturalnych do produkcji kawy gatunku arabica. Uprawia się tu jednak dużo kawy z gatunku robusta, o większej ilości kofeiny i silnym, „dymnym” smaku. Jest to jednak robusta lepszej jakości, niż produkowana na nizinach Wietnamu i Brazylii. Miłośnicy robusty, a także wszyscy, którzy lubią dodawać ją do własnych mieszanek do espresso, powinni więc wybrać właśnie robustę afrykańską. Najwyższą jakością cechuje się robusta uprawiana we wschodnim Kongo, a więc na terenach górzystych.