Poznaj bliżej miasto Gliwice

Poznaj bliżej miasto Gliwice

Gliwice to duże miasto na prawach powiatu w południowej Polsce. Administracyjnie przynależy do województwa śląskiego. Zgodnie z szacunkami GUS w roku 2020 miasto było zamieszkiwane przez ponad 178 tysięcy mieszkańców. Aby poznać najważniejsze i najświeższe informacje Gliwice warto odwiedzić portal gliwiceonline.pl. Z czego słyną Gliwice i co warto w nich zobaczyć?

​Radiostacja Gliwice

Od roku 2017 budynek radiostacji znajdującej się w Gliwicach figuruje na liście Pomników Historii. Wieża radiostacji ma wysokość 111 metrów i w Europie jest najwyższą tego typu budowlą wykonaną z drewna. Została zbudowana w roku 1935 przez niemiecką firmę Lorenz. Przy jej budowie nie użyto żadnego metalowego gwoździa, a jedynie mosiężnych śrub, które są przytwierdzone do impregnowanego drewna modrzewiowego. Radiostacja na stałe wpisała się w elementy krajobrazowe miasta i nawet po zmroku jest ona oświetlana przez reflektory dające mocno światło.

​Palmiarnia Miejska w Gliwicach

Ciekawą atrakcją, która każdego roku przyciąga ogrom turystów jest zlokalizowana na ulicy Aleksandra Fredry Palmiarnia Miejska. Jej powierzchnia to około 2 000 metrów kwadratowych, a na jej obszarze znajduje się ponad 5 600 roślin. W zależności od pawilonu można tutaj zobaczyć rośliny użytkowe, tropikalne, sukulenty oraz akwaria. Warto też dodać, że oprócz roślin można podziwiać tutaj takie egzotyczne zwierzęta jak na przykład żółwie, papugi lub kanarki i inne egzotyczne ptaki.

​Rynek w Gliwicach

Gliwicki rynek to obowiązkowy punkt w zwiedzaniu Gliwic. Znajdziemy tam ratusz miejski z XVIII wieku, sławny Dom Plastyka oraz barokową fontannę przedstawiającą Neptuna trzymającego w swojej ręce charakterystyczny trójząb. Piękno rynku podkreślają również znajdujące się tam XIX i XX-wieczne kamieniczki w których funkcjonuje głównie handel i gastronomia. Część kamieniczek została zniszczona w trakcie wojny i zrekonstruowana po jej zakończeniu.

​Kolejkowo Gliwice

Osoby zainteresowane koleją z pewnością będą chciały zobaczyć największą w Polsce makietę kolejową. Znajduje się ona w Gliwicach na ulicy Pszczyńskiej 315 i zajmuje powierzchnię 900 metrów kwadratowych. Makieta przedstawia miasto Gliwice z jego charakterystycznymi budowlami. Oprócz realnie wyglądających budynków, które można spotkać w mieście, znajdziemy także makiety miasteczka westernowego i inne pomysłowe konstrukcje. Po makiecie kursuje 12 pociągów poruszających się po 460 metrach specjalnie przygotowanego torowiska, a wygląd obiektu uatrakcyjnia aż 3 200 figurek ludzi i zwierząt.